Carapicuiba

  Gmina Miejska Brazylii

CARAPICUIBA to Gmina w Metropoli Regionu Sao Paulo , w stanie z Sao Paulo , która stała się gminą w dniu 26.Marca 1965 roku ,kiedy została wyłączona spod z BARUERI. Miasto to jest drugim co do wielkości najbardziej zaludnionym Mikroregionem..

Sąsiaduje z Ona z gminami Osasco , Barueri , Cotia i Jandira ,Znajdując się w zachodniej stronie – Greater São Paulo ,

zgodnie z ustanowionym prawem z dnia 16 czerwca 2011 r. , a co za tym idzie zintegrowanym planem rozwoju miejskiego dla regionu jako metropoli São Paulo (PDUI). Gmina składa się z centrali i okręgów Aldeia de Carapicuíba i Vila Dirce.

Symbolika.

1580—CARAPICUIBA–1965

Burmistrz Marcos Neves ( 2017-2020)

Powierzchnia całkowita 34,967 km2

Populacja ludności 400,927 hab. Strona internetowa www.carapicuiba.sp.gov.br ( ratusz )

FLAGA I HERB STANOWY SAO-PAULO

Carapicuibana

Lokalizacja

Lokalizacja Carapicuíby w São Paulo

Gminy sąsiadujące, Północ: Barueri

Zachód: Jandira

Południe: Cotia

Wschód: Osasco

Historia  

Wioska Carapicuyba 

Fragment mapy z 1750 roku przedstawiająca wioski jezuickie w São Paulo, w tym Carapicuíba.
Info: Biblioteka Narodowa Brazylii

Po założeniu São Paulo 25 stycznia 1554 r. Jezuici księża pod kierownictwem José de Anchieta utworzyli dwanaście wiosek w okolicach São Paulo dla katechizacji Indian. Jedna z tych wiosek została nazwana Aldeia de Carapicuyba i została założona

12 października 1580 roku przez kapłanów i generała Jerônimo Leitão, któremu nadano sesmaria de Carapicuyba. Po przybyciu jezuitów w regionie osiedlili się portugalscy osadnicy, tacy jak starszy Afonso Sardinha (?? – 1618), Susana Dias (1553-1634) i jego syn André Fernandes.który założył wioskę Parnaíba. Współistnienie jezuitów i rolników było trudne, z częstymi konfliktami.

 W protokole z 18 czerwca 1633 r. Gmina São Paulo odnotowała jeden z tych konfliktów (we wsiach Cuty i Caraquapicuyba),w którym rolnicy oskarżyli księży jezuickich o najazd na ich ziemie.

Początkowo połączone z Vila de São Paulo de Piratininga, ziemie Carapicuíba zostały podzielone przez miasta Parnaíba (1625) i Cotia (1856). Po otwarciu królewskiej drogi do Itu w XVII wieku wieś zaczęła się rozwijać, wraz z rozbudową struktury. To skłoniło elitę polityczną do przejęcia ziemi w regionie. W 1828 r. Pierwszy baron Iguape Antônio da Silva Prado nabył gospodarstwo na obrzeżach wsi i nazwał je „Carapicuyba”. 

Carapicuíba pozostawała w stagnacji, przeżywając powolny rozwój od pojawienia się torów KOLEJOWYCH Sorocabana Railroad do regionu w 1875 roku.

Nazwa miasta pochodzi z języka TUPI-ogólnego języka południowego od QUAR-I

PICUI-BAE,nazwanego strumienia ,który przecina miasto graniczące z Osasco i Cotia.

Początki jak wszystkie inne podziały terytorialne ,zawsze odbywały się poprzez wykup ziemi w obszarach mających później wartości nabywcze ,w tym wypadku wdłuż przebiegu trakcji drogi królewskiej do ITU w XII wieku ,gdzie Carapicuiba zaczęła się rozwijać wraz rozbudową infrastruktury ,co skłoniło elity polityczne do nabywania ziem i powstania wsi CARAPICUIBA nazwaną przez barona Iguape Antionia de

Silva Prado.

Szczegółowe opisy transformacji gminy można znaleźć w opisie odnoszącym się do

Linku: pt.m.wikipedia .org/wiki/carapicuiba

Citades.ibge.gov.br

Zródła:biblioteca.ibge.gov.br/biblioteca- catalogo.html?

Interesujące dane:

Ciekawe strony internetowe poświęcone tradycjom polskiej kultury ,życiu społecznym oraz prywatnym, znajdziecie Państwo na stronach i linkach portali społecznościowych Polonii brazylijskiej do których uzyskać można bezpośredni kontakt z grupowiczami aktywnymi na stronach wymienionych portali

LINKI do stron o Polonii.

POLONIA POLSKA W BRAZYLI .. https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_w_Brazylii

htps://opoka.news/slady-slady polskie w Brazylii

htpp://caipiroska.pl

htpp://www.pai.media.pl

htpp://www.olaPolonia.

Wiele innych odrębnych grup polonijnych z regionów federacji Brazylii.

Odnośniki do strony portali społecznościowych to:

Polonia I Polskie wioski w Brazyli

Descendentes de Poloneses no Brasil

Polacy w Sao Paulo

Brazil Calling

ola Polonia.

Wielu brazylijczyków polskiego pochodzenia w stanie PARANA ma polskie korzenie I polsko brzmiące nazwiska.W wielu miastach szczególnie w regionie południowym Brazylii jak CURITIBA,PARANA można spotkać ludzi o znajomym słowiańskim pochodzeniu.

Wspólna historia Polaków i Brazylijczyków połączyła te dwie nacje narodów w jeden wspólny organizm gospodarczo kulturalny.

Dokładnie nie wiadomo ilu jest obecnie Brazylijczyków polskiego pochodzenia w Brazylii.

Różne są szacunki i liczby. Od 1 mln. do 3,5mln. osób.Wiadomo tylko, że PIERWSZYM Polakiem którego stopa stanęła na ziemi Brazylijskiej był KRZYSZTOF ARCISZEWSKI docierając statkiem holenderskim w XVII wieku.

Exodus prawdziwej inwazji na Brazylię nastąpił dopiero w XIX wieku w okresie tzw. ”wybielania kraju.

Brazylia sprowadzała dużą ilość Europejczyków dla zrównoważenia ludności niewolniczej ,którą uważaną za mniej wartościową. Uważa się ,że w okresie 1890 roku do 1914 przybyło do Brazylii ponad 100 tys. Polaków.

Większość zamieszkała w koloniach poza dużymi miastami, zakładając polskie osady, budując domy, zagospodarowywali okoliczne ziemie, karczowali okoliczne lasy pod ziemie orną.

Brazylia przyjęła polskich emigrantów jako oferta ziemi obiecanej, ale rzeczywistość była na tyle pracowita ,ze wiele pokoleń ciężko pracowała prze z mijające lata emigracji stając się teraz prawowitymi spadkobiercami tradycji narodu polskiego na brazylijskiej ziemi. CURITIBA stała się kolebką emigracji polskiej dzięki panu Sebastianowi WOŚ SAPORSKI ,który w 1871 roku sprowadził w okolice miasta 32 polskie rodziny.Później utworzono tutaj pierwsza organizacje polonijną TOWARZYSTWO im. Tadeusza Kościuszki oraz założono polskie wydawnictwo ”Gazeta Polska w Brazylii”.

Wiele więzów polskości znależć można w tych ośrodkach. Na przykład w Curitibie otwarto skansen polskości na terenie lasu im. Jana Pawła II w pobliżu Muzeum Niemeyera.